بازی اندروید
رییس شورای سیاست گذاری سلامت صداوسیما در نشست با نمایندگان ناشنوایان خبر داد:

مناسب سازی برنامه ها و سریال ها برای ناشنوایان

مناسب سازی برنامه ها و سریال ها برای ناشنوایان

به گزارش بازی اندروید در نشست رئیس شورای سیاست گذاری سلامت صداوسیما با انجمن و تشكل های معلولان و ناشنوایان و سازمان بهزیستی بر مناسب سازی سریال های پرمخاطب تلویزیون برای ناشنوایان با هماهنگی شبكه های سیما تاكید گردید.


به گزارش بازی اندروید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، در نشست رئیس شورای سیاست گذاری سلامت صداوسیما با انجمن و تشکل های معلولان و ناشنوایان و سازمان بهزیستی بر ضرورت تعامل بیشتر انجمن ها و سازمان های مرتبط برای مناسب سازی برنامه ها و توجه به مشکلات معلولان و ناشنوایان تاکید شد.
محمد مهدی قاسمی ـ رئیس شورای سیاست گذاری سلامت صداوسیما ـ در نشستی که با حضور نمایندگان چند انجمن ناشنوایان و سازمان بهزیستی در آستانه روز جهانی ناشنوایان (هشتم مهر) برگزار شد، اظهار داشت: میزان توجه شبکه های سیما به جامعه معلولان روزانه بیشتر از پنج ساعت است اما انتظارات و کمبودها را قبول داریم که پاسخ به آنها نیازمند ارتباط وثیق تر انجمن ها با این شورا است.
مدیر شبکه سلامت افزود: در شرایطی که شبکه های سیما روزانه چند صد ساعت برنامه در ساختارهای مختلف پخش می کنند حتما بخشی از زمان به ناشنوایان و معلولان عزیز اختصاص دارد که البته باید درباره کیفیت و اثربخشی آن تعامل بیشتری شود.
قاسمی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد مناسب سازی از چندین ماه گذشته در این شورا خاطرنشان کرد: مکاتباتی همچون با دکتر قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور انجام دادیم که درخواست کردیم اولویت های مناسب سازی در کل کشور، معرفی کارشناسان این حوزه، موضوعات در رابطه با حوزه مناسب سازی در همه ابعاد مختلف، معرفی سوژه های رسانه ای و تکالیف مصوب شده هر ارگان و نهاد را در اختیار رسانه ملی قرار دهند چون که ما به اطلاعات کامل در این حوزه برای انجام یک کار اساسی و بنیادی نیاز داریم.
وی تصریح کرد: مناسب سازی بخشی از برنامه ها در شبکه های تلویزیونی برای قشر کم شنوا و ناشنوا که در ارتقای دانش و مهارت ناشنوایان نقش مهمی ایفاء می کند از وظایف رسانه است که باید به شکل جدی به این مهم پرداخته شود.
قاسمی افزود: همگان از رسانه انتظار دارند ولی بسیاری از اتفاقات باید در حوزه آموزش و پروش و خانواده ها هم صورت گیرد که متاسفانه در بعضی مواقع از آن غفلت شده و پیکان انتقادها و مطالبات تنها متوجه رسانه می شود.
قاسمی اضافه کرد: راهکار عملیاتی این است که جلسات «کمیته مناسب سازی» مرتب برگزار گردد و این اتفاق هم اکنون به صورت هفتگی افتاده است تا به نیاز جدی این قشر از جامعه دقیق تر پرداخته شود.
مدیر شبکه سلامت با تاکید بر لزوم وجود یک برنامه ویژه برای معلولان اظهار داشت: این برنامه می تواند به تریبونی برای این قشر تبدیل گردد تا با بیان مشکلات و دغدغه های این عزیزان، گامی در جهت بهبود شرایط و بهره مندی از خدمات اجتماعی آنها بردارد. حتی علاقه مندیم یکی از معلولان عزیز آشنا و کاربلد در حوزه رسانه مجری این برنامه شود.
مدیر شبکه سلامت تصریح کرد: تلاش می نماییم برای تقویت روحیه و افزایش اعتماد به نفس این قشر از جامعه، برنامه های ویژه با اجرای یک معلول به روی آنتن برود تا مخاطبان این پیام را دریافت نمایند که هیچ مشکلی نمی تواند مانع پیشرفت و موفقیت آنها شود و اگر برای حضور معلولان در اجتماع تلاش شود راهکارهای مختلفی هم برای حل مشکلات به وجود خواهد آمد.
او همینطور علاوه بر لزوم توجه ویژه به بحث های مربوط به معلولان، پرداخت به مسائل مربوط به سالمندان را هم از دیگر اولویت های شبکه سلامت برشمرد که در آینده نزدیک در جدول پخش این شبکه قرار خواهد گرفت.
قاسمی در ادامه فرایند کار در صداوسیما را مبتنی بر همکاری با ارگان ها، نهادها و مجامع علمی کشور برشمرد که می توانند در تولید محتوا به یاری رسانه بیایند و در این مورد به خصوص با مشخص شدن اولویت ها و رسیدن به یک جمع بندی می توان در کل سازمان یک حرکت اصولی برای مناسب سازی شکل بگیرد.
وی با اشاره به برخی اختلاف سلایق درباره زبان اشاره ناشنوایان اظهار داشت: معتقدم زبان اشاره ای را که بر مبنای منابع موجود، سال ها در رسانه سابقه دارد نمی گردد به یک باره زیر سوال برد و سازمان بهزیستی باید درباره نکات بعضی از انجمن ها یکبار برای همیشه تعیین تکلیف کند.
قاسمی در انتها اظهار داشت: با هماهنگی شبکه های سیما برای مناسب سازی سریال های پرمخاطب تلویزیون برای ناشنوایان عزیز هم برنامه ریزی و اقدام خواهیم کرد.
مرجع مترجمان ناشنوا در رسانه، کتاب های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
شیدا صدردانش، سردبیر اخبار ناشنوایان و مترجم ناشنوایان هم در این جلسه اظهار داشت: از سال ۶۴ در سازمان صداوسیما بخش خبری ناشنوایان آغاز به کار کرد. مبنای کار ما ۴ جلد کتاب لغت زبان اشاره است که این لغت ها را خود ناشنوایان جمع آوری کرده اند. روند تهیه و جمع آوری آن و تدوین و چاپ آن نیم قرن به طول انجامیده است که تنها مرجع زبان اشاره در ایران همین چهار جلد کتاب است که دانشگاه علوم بهزیستی کتاب ها را چاپ کرده است.
وی با اشاره به اینکه مرجع ما همین کتاب معتبر است، اضافه کرد: متاسفانه مدتی است در فضای مجازی تبلیغاتی ضد ما شده است که امیدواریم با همکاری ارگان ها و سازمان های مربوطه این مسئله شفاف سازی شود.
آمادگی سازمان بهزیستی برای تعامل بیشتر با رسانه در جهت پاسخگویی به نیاز معلولان
صافی، کارشناس بهزیستی از حوزه توانبخشی هم در این جلسه با تشکر از دکتر قاسمی برای ایجاد فرصتی برای شنیدن مشکلات این قشر از جامعه اظهار داشت: در حوزه ناشنوایان چهار تشکل داریم انجمن ملی زبان اشاره، شبکه ملی ناشنوایان، انجمن خانواده ناشنوایان و کانون ناشنوایان که سازمان بهزیستی با این تشکل ها ارتباط تنگاتنگ دارد.
وی ادامه داد: الان تغییر سلیقه ای درباره زبان اشاره رخ داده و برخی معتقدند آنچه که در حال عرضه است ترجمه تحت لفظی است و درک درستی از زبان اشاره به ما نمی دهد.
ما یک کارگروه زبان اشاره تشکیل دادیم و در این جلسه ها توافق نامه ای حاصل شد که زبان اشاره ایرانی، زبان مورد وثوق ماست و خصوصیات آنرا هم ذکر کردند که مقرر است به امضای وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برسد.
صافی خاطرنشان کرد: دوستان ما در رسانه ملی ظرفیت هایی بوجود آورده اند و من معتقدم باید از ظرفیت های بیشتری برای ناشنوایان استفاده گردد.
وی اظهار داشت: متاسفانه سهم دسترسی معلولان به مولتی مدیا در کشور به شدت پایین است و همین مساله مشکلاتی را برای این عزیزان بوجود آورده است که رسانه باید در مورد فراگیرسازی و دسترسی ناشنوایان به این گونه خدمات اقدامات جدی تری انجام دهد و فرهنگ سازی و افزایش بحث های حمایتی در اولویت کار قرار گیرد.
صافی اظهار نمود: درخواست من این است که ظرفیت موجود در اخبار ساعت ۲۲: ۳۰ و شبکه خبر برقرار باشد و در کنار آن ظرفیت های جدید هم اضافه شود تا بتوانیم مخاطب یابی درستی داشته باشیم.
وی با عنایت به دسترسی پایین معلولان و ناشنوایان به خدمات اجتماعی اظهار داشت: امیدواریم صداوسیما ظرفیت های دیگری را در اختیار ما بگذارد و سازمان بهزیستی این آمادگی را دارد که ظرفیت های خویش را در اختیار رسانه بگذارند تا نیازهای عزیزان معلول به شایستگی پاسخ داده شود.
آمادگی صداوسیما برای تولید محتوا و عرضه خدمات به معلولان
خراسانی جانشین رئیس دبیرخانه مناسب سازی کشور هم اظهار داشت: اگر بخواهیم به مبحث زبان اشاره بعنوان ابزاری بعنوان دسترسی پذیری نگاه نماییم این مورد به حوزه مناسب سازی برمی گردد.
وی تصریح کرد: از سه چهارماه پیش مبحث مناسب سازی و اهمیت آنرا به دکتر قاسمی مدیر شبکه سلامت منتقل کردیم که خیلی سریع نظر مساعد ایشان را برای مناسب سازی در رسانه ملی دریافت کردیم و مدیر شبکه سلامت به جهت آن که رئیس شورای سیاستگذاری سلامت صداوسیما هم است در ستاد مناسب سازی کشور این بحث را به صورت جدی دنبال می کنند.
وی خاطرنشان کرد: جلسات ما در این زمان به صورت مرتب هر چهارشنبه برگزار می گردد و طی این نشست ها کارها و هماهنگی هایی که باید صورت گیرد مورد بررسی قرار می گیرد و ما امیدواریم در آینده روشن مناسب سازی و امکان دسترس پذیری خدمات برای آحاد معلولان به شایستگی صورت گیرد.
جانشین رئیس دبیرخانه مناسب سازی کشور تصریح کرد: علاقه مندی و تعاملی که در صداوسیما وجود دارد بسیار بالاست و می توانیم با تولید محتوا، به معلولان و ناشنوایان خدمات مناسبی عرضه نماییم.

لزوم ورود جدی تر رسانه به امر آموزش و فرهنگ سازی
در این جلسه همینطور مروتی مدیر کمپین معلولان ضمن قدردانی از رئیس شورای سیاست گذاری سلامت صداوسیما اظهار داشت: توجه به مواد ۲۰ و ۲۱ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان، خواست ما از رسانه ملی است، در رادیو حرکت های خوبی دیدیم در سیما هم مستند «شهر بدون مانع» نمونه بسیار خوبی بود اما توقع از رسانه ملی بیشتر است.
وی افزود: آگاهی در جامعه و خانواده از نحوه برخورد و مواجهه با معلولان کم است که این امر نیازمند ورود جدی تر رسانه ملی به امر آموزش و فرهنگ سازی است.
مروتی با اشاره به برخی اشکالات در تصویر سازی معلولیت در بعضی سریال های تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، برای ارائه تصویر صحیح از معلولان آمادگی تعامل و مشارکت داریم.
مهدوی دبیرکل شبکه ملی ناشنوایان در این جلسه ایراداتی در مورد زبان اشاره در رسانه بیان کرد و محمودی از انجمن ملی ناشنوایان هم در اینباره و مرجعیت زبان اشاره توضیحاتی ارائه کرد.
حمید خواجه نژاد مدیر روابط عمومی سیما هم در این جلسه گزارشی از حضور مترجم ناشنوایان در «مدرسه تلویزیونی ایران» و بعضی از برنامه های سیما و هم تولیدات پویانمایی مناسب سازی شده ارائه کرد و مقرر شد زمان پخش این برنامه ها در بخش خبری ناشنوایان اطلاع رسانی شود.1399/07/08
13:29:44
5.0 / 5
1902
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید