بازی اندروید

پرهیز از دخالت عوامل سیاسی بر سلامت مردم

پرهیز از دخالت عوامل سیاسی بر سلامت مردم

به گزارش بازی اندروید معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با اعلان اینكه ضوابط سطح بندی در بخش سرپایی، بستری و تجهیزات را تعریف كرده و طبق آن عمل خواهیم كرد اظهار داشت: به این جمع بندی رسیدیم كه لازم است با جذب 1640 میلیارد اعتبار كه در بودجه امسال مصوب و ابلاغ گردید به عدالت در ارائه خدمات درمانی نزدیك تر شویم.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دکتر امیرعباس منوچهری در وبینار «سطح بندی ارائه خدمات درمانی در سازمان تامین اجتماعی» که بامداد امروز به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی انجام شد به مروری اجمالی بر تاریخچه سطح بندی در دنیا و ایران پرداخت و اظهار داشت: سطح بندی از سنوات بسیار دور و سال ۱۹۷۸ که اطلاعیه ای توسط سازمان بهداشت جهانی ارائه شد و در سال ۲۰۱۸ باردیگر مورد بازبینی قرار گرفت، مورد توجه است و پیشینه نسبتا طولانی دارد.
وی ادامه داد: توجه دنیا سالیان سال به این امر معطوف بوده است. آنطور که در تعاریف بین المللی مطرح شده قدم اول سطح بندی، خدمات اولیه سلامت است. ایجاد نظام ارجاع دغدغه قدیمی کشور است و سنوات زیادی روی سطح بندی و لایه بندی خدمات و پزشک خانواده کار شده است.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با اعلان اینکه سازمان تامین اجتماعی نیز تلاش نموده در همین راستا گام برداشته و فراتر از متولی اصلی بهداشت و درمان که وزارت بهداشت است حرکت نکند اظهار داشت: سازمان با درنظر گرفتن استانداردهای وزارت بهداشت کارش را پیش می برد. در سال ۶۸ و ۶۹ که قانون الزام تصویب و بخشنامه های اجرائی ابلاغ گردید اقدامات را در بخش درمان شروع کردیم.
منوچهری افزود: طی سالهای متمادی در شهرهای مختلف مراکز درمانی راه اندازی شد و الان در همه شهرستان های بالای ۲۰ هزار بیمه شده درمانگاه داریم و شمار درمانگاه های ما به ۳۰۸ مورد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه بررسی سال قبل نشان میدهد حدود ۷۰ شهر و شهرستان با افزایش جمعیت روبه رو و مشمول این قانون قرار گرفته اند اظهار داشت: ۷۷ بیمارستان در مراکز استانها داریم. در بخش خرید خدمت حدود ۴۸ مرکز طرف قرارداد در کل کشور داریم و دوسوم بودجه درمان ما در بخش درمان غیرمستقیم و خرید خدمت و یک سوم در بخش درمان مستقیم هزینه می شود.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: از گذشته این بحث در سازمان مطرح بوده که آیا بعنوان یک سازمان بیمه ای باید به دنبال خرید خدمت برویم یا ارائه خدمت؟ تولید مستقیم خدمت در میان سازمان های بیمه ای در دنیا شاید منحصر به فرد باشد.
منوچهری با اشاره به اینکه مستنداتی را از وزارت بهداشت درباره سطح بندی و لایه بندی دریافت و نقشه راه وزات بهداشت تا سال ۱۴۰۴ را مدنظر قرار داده ایم اظهار داشت: امروز بانک اطلاعاتی جامعی در اختیار داریم که تمام ظرفیت های درمانی کشور در تمام حوزه ها و بخش ها در آن احصا شده و می دانیم در هرشهر، استان و شهری چه امکانات درمانی وجود دارد و مبنای کار ما برای سطح بندی قرار گرفته است.
وی با اشاره به اهدافی که سازمان تامین اجتماعی در قالب سطح بندی خدمات دنبال می کند عنوان کرد: توزیع عادلانه خدمات درمانی و تسهیل دسترسی مردم، ضابطه مند شدن خدمات درمانی، پرهیز از دخالت عوامل سیاسی بر سلامت مردم، مدیریت بهینه منابع درمان بر اساس اصول علمی و اقتصاد درمان و استقرار سیستم ارجاع استاندارد با نگاه ملی همچون اهدافی ماست.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی همین طور با اشاره به عوارض دسترسی کم یا زیاد به خدمات درمانی اظهار داشت: به دنبال توزیع عادلانه و تسهیل دسترسی هستیم. اگر در سطح پایه بتوانیم خدمات استاندارد و مدونی را ارائه دهیم کار بیمار به سطوح بالاتر نخواهد رسید و از بسیاری بیماریها در آینده پیشگیری خواهد شد.
منوچهری افزود: حالا خوشبختانه دیدگاه ها کاملا متفاوت شده و به سمت سلامت محوری و اتخاذ رویکرد پیشگیرانه حرکت کرده ایم. اگر دسترسی به خدمات درمانی بیش از اندازه مورد انتظار باشد نگرانی از بابت هدررفت منابع سازمان و افزایش تقاضاهای القایی وجود دارد. دسترسی کم و دسترسی زیاد هر دو می تواند عوارضی داشته باشد بدین سبب لازم است یک تعادل و توازنی ایجاد شود که سطح بندی می تواند به این مهم کمک نماید.
وی با اشاره به سطح بندی در سه محور خدمات بستری، سرپایی و تجهیزات پزشکی اظهار نمود: در خدمات بستری در سطح کشور تفاوت های قابل توجهی میان استانها شاهدیم و استان سیستان و بلوچستان در خدمت بستری جزو محروم ترین استانها بوده است. دومین استان محروم استان البرز است.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با اعلان اینکه نسبت های تخت بیمارستانی احصا شده و وضعیت ۴۴۰ شهرستان از نظر خدمات بستری مشخص شده است؛ به چهارلایه سطح بندی خدمات اشاره نمود و اظهار داشت: اداره سطح بندی خدمات در تشکیلات جدید معاونت درمان گنجانده شده و کارگروه های تخصصی با محوریت اداره سطح بندی و اداره ارزیابی عملکرد تشکیل شده است و کار را به صورت تخصصی پیش می برد.
وی ادامه داد: بیش از ۱۰ مطالعه به روز دنیا مبنای کار قرار گرفته است، بانکهای اطلاعاتی آماده و الان جداولی تهیه شده که با فیلترهای مختلف تکلیف سازمان را در سطح مشخص می کند. ضوابط سطح بندی در بخش سرپایی، بستری و تجهیزات را تعریف کرده ایم و طبق آن عمل خواهیم کرد. مبنای کار نیز همان لایه بندی وزارت بهداشت است.
منوچهری با اعلان اینکه ۴۴ شهرستان مشمول لایه اول، ۲۴۹ شهرستان لایه دوم، ۱۱۶ لایه سوم و ۳۰ شهرستان مشمول لایه چهارم هستند اظهار داشت: در نهایت با احصای وضع موجود و مطلوب برمبنای نقشه راه وزارت بهداشت به این جمع بندی رسیدیم که لازم است با جذب ۱۶۴۰ میلیارد اعتبار که در بودجه امسال مصوب و ابلاغ گردید به عدالت نزدیک تر شویم.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی افزود: قسمتی از این مبلغ صرف ایجاد ۵۵۱ تخت بستری فعال در کشور بدون افزایش فضای فیزیکی و در قالب همان فضای فیزیکی موجود می شود. همین طور ۱۴ دستگاه تجهیزات پزشکی پیشرفته مانند سی تی اسکن و ام آر آی خریداری خواهد شد و برای شهرستان های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت و شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت مقرر است ۲۵۰ میلیارد صرف ارتقای خدمات درمانی شود.
منبع:

1399/08/28
13:48:21
5.0 / 5
1431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بازی اندروید