بازی اندروید

الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج آری یا خیر؟

الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج آری یا خیر؟

بازی اندروید: مدت هاست که بحث الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج داغ شده و باوجود تاکید مسؤلان ذیربط همچنان به علت وجود مشکلاتی این امر محقق نشده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، مطابق با آمار مرکز آمار ایران بیشتر از ۳۰۰۰ طلاق با مدت ازدواج کمتر از یک سال در تابستان ۹۹ به ثبت رسیده است. به قول کارشناسان اختلاف در الگوهای باوری زوجین، اختلاف سلیقه و ارزشها، ناتوانی در تحقق خواسته ها، اختلالات روانی و شخصیتی همچون عمده علل طلاق زوجین است و به دلیل عدم آموزش مناسب جوانان برای ازدواج توسط والدین، اغلب زوجین مهارت حل تعارضات را بلد نیستند.
همینطور این عدم توانایی افراد در حل تعارضات و بهبود شکست طوری است که برخی افراد در ازدواج مجدد خود هم با شکست مواجه می شوند چونکه افراد نیاموخته اند چگونه با مسائل کنار بیایند؛ ازاین رو کارشناسان بارها رفتن به مشاوران و روانشناسان در زمان قبل از ازدواج برای آشنایی بهتر و شناخت اختلالات و درمان آنها تاکید کرده اند.
این در شرایطی است که پیشتر وزیر جوانان با اشاره به اینکه با کلیت الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج مخالف نیست، اظهار داشته بود: ابتدا باید یک شورای هماهنگی بین کلیه وزارت خانه ها و نهادهای متولی ایجاد شود تا از این طریق مسایل مالی و روشهای نظارت و... مورد برسی قرار گیرد چونکه امکان دارد از نظر حقوقی عوارضی را به همراه داشته باشد.

او همینطور اظهار داشته بود: باید در نظر گرفت که با الزامی شدن مشاوره های قبل از ازدواج آیا مراکز مشاوره توان زیر پوشش قرار دادن تمامی افراد را دارند یا خیر؟ چونکه خیلی از ازدواج ها در ارتباط با مناطق روستایی است و گاها برای افراد مقدور نیست که برای مشاوره به دفاتر شهری رجوع کنند و این گونه امکان افزایش تخلفات و عوارض ناشی از این تصمیم افزایش می یابد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی هم در این باره گفته بود که همچون چالش های ما الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج است که مجلس باید به آن توجه ویژه ای نشان دهد. مطابق با مشاهدات و تحقیقات ما ازدواج هایی که با مشاوره قبل از ازدواج شکل گرفته اند، پایدارتر بوده اند.

معاون ساماندهی امور جوانان هم در این راستا اعتقاد دارد در صورتی میتوان ازدواج را منوط به امر مشاوره دانست که زیرساخت آن در روستاها هم ایجاد شود و اگر بتوان طرح مشاوره قبل از ازدواج را تا دورترین نقطه کشور و بدون اجحاف در حق زوجین جهت استفاده از این خدمات و پرداخت هزینه مضاعف برای حضور در این کلاسها گسترش داد، میتوان مشاوره قبل از ازدواج را الزامی کرد چونکه همچون نتایج مثبت آن ازدواج هدفمند، درست و پیشگیری از صدمه های بعد از ازدواج به علت عدم شناخت زوجین از یکدیگر است.
همینطور تندگویان گفته بود که اگر بحث الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج به درستی صورت گیرد و تخلفی در آن انجام نشود بطور حتم با فرهنگ سازی در این حیطه، شاهد افزایش آمار ازدواج هم خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل کمبود نیروی انسانی و روانشناس برای حضور در روستاها و عرضه خدمات قبل از ازدواج، نمی توان مشاوره قبل از ازدواج را حداقل در شرایط فعلی الزامی کرد، افزود: روانشناسان و مشاوران از هیچ گونه معافیت و بیمه ای برخوردار نیستند و از طرفی مشوق و امتیازی برای حضور آنها در مناطق محروم در نظر گرفته نشده است، ازاین رو حضور آنها در مناطق محروم و عرضه مشاوره عملا ایثارگری و کار خیر بدون مزد به حساب می آید.
به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، به نظر می آید با عنایت به آمار طلاق بخصوص با مدت ازدواج کمتر از یک سال، اگر بتوان شرایط لازم برای عرضه خدمات مشاوره و روانشناسی قبل از ازدواج را حتی در دورترین روستاها فراهم کرد؛ کمتر شاهد طلاق به علل عدم شناخت کافی زوجین از یکدیگر باشیم. فراهم کردن این شرایط هم مستلزم تلاشی جدی است که با همت مسؤلان امری امکان پذیر است.


منبع:

1400/01/12
15:10:25
5.0 / 5
1373
تگهای خبر: آموزش , جوانان , خدمات , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بازی اندروید