بازی اندروید

لزوم تسریع واكسیناسیون معلولانی كه در خانه نگهداری می شوند

لزوم تسریع واكسیناسیون معلولانی كه در خانه نگهداری می شوند

به گزارش بازی اندروید مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران ضمن انتقاد از وضعیت معلولان در زمینه خرید وسایل توانبخشی، خواهان واکسیناسیون تمام معلولان مقابل ویروس کرونا در اسرع وقت شد و اظهار داشت: معلولانی که در مراکز نگهداری می شوند از طرف سازمان بهزیستی واکسینه شده اند، اما برای معلولانی که در خانه و توسط خانواده ها نگهداری می شوند هنوز هیچ دستورالعمل خاصی ارائه نشده و درخواست ما این است که آنها هم در اسرع وقت بطور رایگان واکسینه شوند.


علی همت محمودنژاد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر جامعه معلولان اظهار نمود: معلولان در دوران کرونا و تحریم، شرایط بسیار سختی را سپری کردند. این دوران همزمان با گران شدن سه تا چهار برابری وسایل توانبخشی، شرایط را برای این قشر خیلی مشکل کرد؛ بطوریکه تعدادی از معلولان علاوه بر گرانی، امکان تهیه وسایل موردنیاز خودرا ندارند، چونکه دیگر این وسایل توسط شرکتها بطور آزادانه و راحت وارد کشور نمی گردد و وسایلی هم که وارد کشور می شوند قیمت های بسیار زیادی دارند.
وی ادامه داد: در دوازدهم آذرماه سال قبل در دیدار با رئیس جمهوری، از ایشان خواستیم تا دستور دهند خرید وسایل توانبخشی از محل ارزهایی که برای خرید وسایل موردنیاز جامعه است، صورت گیرد. متاسفانه به علت اینکه وسایل توانبخشی ذیل وسایل آرایشی و پیرایشی وارد کشور می شود، با ارز آزاد وارد و معلولان هزینه های بسیار سنگینی را متحمل می شوند؛ در این راستا با دفتر رئیس جمهوری نامه نگاری صورت گرفت و رئیس جمهوری نیز وعده هایی دادند اما هنوز در این خصوص شاهد هیچ اقدامی نبوده ایم.
محمودنژاد اشاره کرد: همین طور رئیس جمهوری در بازدیدی که از مرکز سالمندان مریم مقدس در سال ۹۳ داشتند، قول دادند تا اختتام شهریور سال ۹۴ تمام مشکلات توانبخشی افراد دارای معلولیت را برطرف کنند اما برای انجام این وعده نه فقط اقدامی صورت نگرفت، بلکه حتی کارگروهی هم برای پیگیری وعده رئیس جمهوری تشکیل نشد و الان مشکلات درباب وسایل توانبخشی افراد دارای معلولیت به شدت پابرجا است.
مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در ادامه به تاثیر ویروس کرونا بر زندگی معلولان اشاره نمود و اظهار داشت: از آنجایی که ریسک ابتلای معلولان به کرونا به خاطر پایین بودن ایمنی در بعضی از افراد دارای معلولیت بیشتر است، شیوع کرونا سبب شده آنها کمتر در اجتماع حاضر شوند، در این راستا لازم بود بسته های مجازی و مشاوره ای به این افراد اختصاص می یافت، این درحالیست که شاهد بودیم که به جز معلولانی که در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند، هیچ نوع بسته حمایتی بمنظور حفاظت در مقابل کرونا به معلولانی که در منزل نگهداری می شوند، داده نشد.
وی افزود: در حالی که بیش از یک میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی کشور برای مقابله با کرونا در نظر گرفته شد، اما از این وجه، حتی ریالی برای حفاظت افراد دارای معلولیت در مقابل کرونا به خانواده ها پرداخت نشد، این درحالیست که ما ایمان داریم معلولان و سالمندان در مقابل ویروس کرونا بسیار لطمه پذیرتر هستند.
محمودنژاد در ادامه به بحث واکسیناسیون افراد دارای معلولیت پرداخت و تصریح کرد: در نامه ای از دبیرکل سازمان ملل، درخواست کردم که انتظار ما بعنوان سازمانی مدنی در کشورمان برای تمام معلولان دنیا این است که باید به دور از تشریفات و خارج از نوبت و بصورت رایگان واکسینه شوند.
مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران با اشاره به اینکه معلولانی که در مراکز نگهداری می شوند از طرف سازمان بهزیستی واکسینه شده اند، اظهار داشت: درباب معلولانی که در خانه و توسط خانواده ها نگهداری می شوند هنوز هیچ دستورالعمل خاصی ارائه نشده و درخواست ما این است که معلولان در اسرع وقت در مقابل ویروس کرونا بطور رایگان واکسینه شوند.
محمودنژاد در بخش دیگری از سخنان خود به نامزدهای انتخاباتی شورای شهر و نامزدهای ریاست جمهوری اظهار داشت که هر کسی که برای معلولان برنامه ای نداشته باشد، نباید از معلولان نیز توقع داشته باشد.
وی ادامه داد: از کاندیداهای ریاست جمهوری انتظار می رود که بطور مدون برنامه خودرا برای افراد دارای معلولیت (مبتنی بر دیدگاه حقوق شهروندی و انسانی) بیان کنند و بگویند که چه برنامه هایی برای این افراد دارند؟ آیا برای اجرای قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت برنامه ای دارند؟ آیا کاندیداهای ریاست جمهوری و شورای شهر یکبار این قانون را مطالعه کرده اند؟.
منبع:

1400/01/18
12:16:53
5.0 / 5
1316
تگهای خبر: شركت , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بازی اندروید