بازی اندروید

وقت خوش حمید امجد در قرنطینه بعلاوه فیلم

وقت خوش حمید امجد در قرنطینه بعلاوه فیلم

به گزارش بازی اندروید حمید امجد خوشنود است که در دوران قرنطینه چند اثر و همچون تازه ترین کارش ــ نمایشنامه «وقت خوش» ــ را نوشته است که نمایشنامه ای درباره سعدی است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، این نمایشنامه قرار بود اردیبهشت سال جاری و به مناسبت روز سعدی به صحنه برود اما کرونا نه تنها اجازه این اجرا را نداد بلکه وضعیت قرمز خیلی از شهرها و محدودیت های تردد بین شهری، حتی فرصت نمایشنامه خوانی در آرامگاه سعدی را هم از بین برد و این گونه شد که حمید امجد با همراهی افشین هاشمی بخش هایی از این نمایشنامه را در تهران نمایشنامه خوانی کردند که چکیده ای از آن توسط شهرداری شیراز در ویدیویی به مناسبت روز بزرگداشت سعدی (اول اردیبهشت) انتشار یافته است.
در آذر ماه ۱۳۹۹ سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز از حمید امجد دعوت کرد تا نمایشنامه ای درباره سعدی بنویسد. وی در آغاز دیماه به شیراز سفر کرد و با همکاری معاونت آن سازمان و کارشناسان فرهنگی شهرداری شیراز، مرکز سعدی شناسی و کتابخانه ملی و مرکز اسناد فارس که منابع و ماخذ را در اختیار گذاشتند، مشغول تحقیق و پژوهش شد. مراحل اولیه نگارش متن در شیراز انجام شد و پس از آن آقای نمایشنامه نویس برای پیش بردن و اتمام نگارش نمایشنامه به تهران بازگشت.
«وقت خوش» با خوانش حمید امجد و افشین هاشمی وی در گفتگویی نه چندان طولانی با ایسنا توضیحاتی درباره این نمایشنامه می دهد.
امجد می گوید در این اثر، هم سعدی و هم زمانه او را از سویی از منظر اسناد موجود تاریخی نگاه می کند (که البته اسنادِ واقعاً موجود در باره زندگی خود سعدی خیلی کم تر از اسناد موجود در باره زمانه اوست) و از طرفی خواه ناخواه بازتابی از روزگار معاصر هم عرضه می دهد.
او از حوادثی که در دوره سعدی رخ داده یاد می کند و ادامه می دهد: سعدی در زمانه خود به علت بحران های مختلفی همچون حمله مغول از شرق و جنگ های صلیبی در غرب، آشفتگی سیاسی و فروپاشی حکومت سراسری، صدمه دیدن مدنیت در هجوم اقوام بیابانگرد، بحران های اجتماعی و اقتصادی در اثر اضمحلال تولید (صنعت و کشاورزی) و فلج شدن نظام بازرگانی در هنگامه جنگ ها و محاصره ها و ویرانی ها، تهدید هویت ملی و زبان فارسی توسط سلسله های کوچک و بزرگ محلی (اغلب ترک و ترکمان)، تاخت وتاز قبایل مزدور جنگی و مهاجمان غز و مغول و تاتار، و سلطه تفرقه افکنانه خلیفه عباسی و... زندگی دشوار و سفرهای پی درپی و دوره های آوارگی و اضطراب های هستی شناختی گوناگونی را تجربه کرد؛ از جنبه ای مثل ما که در دوران فعلی، اوج کشتار کرونا را همراه با انواع فشارهای اقتصادی و شدیدترین تحریم ها و مواردی از این دست تجربه می نماییم. در قرنطینه ای که زمستان گذشته در شیراز هنگام تحقیق و نگارش این متن تجربه کردم احساس می کردم چندان از زمانه سعدی و چکیده شرایط و اضطراب هایی که او تجربه نمود دور نیستیم.
او ادامه می دهد: سعدی را چون نمادی از فکر ایرانی در گذار از بحران ها و روزگار دشوار می دیدم و زمانه اش را نمودی از مهلکه هایی تاریخی که بارها بر اندیشه و زیست و زبان و فرهنگ ایرانی نازل شده؛ هرچند که خودم در آن مدت از مهر بی دریغ و میهمان نوازی شیراز بهره می بردم همچنان که سعدی هم از حوالی پنجاه سالگی در بازگشت به موطنش، در سخت ترین ادوار، از لطف حضور در این شهر زیبا و مهربان بهره مند بود. و به مجموعه این علل، جهانِ درون این اثر به نحوی به تجربه دوره ما هم نزدیک است و نمایشنامه همان گونه که درباره عصر سعدی است درباره زمانه ما هم می تواند باشد؛ هرچند که شاید بتواند سرگذشتی نمونه وار از فکر و فرهنگ ایرانی در بی زمانیِ رخدادهایی ویرانگر و همیشگی هم محسوب شود.
امجد در پاسخ به پرسش ما که گویی تاریخ تکرار می شود، با لحنی طنزآمیز می گوید: راستش تصور تکرار تاریخ به نظرم خوش بینانه است! از جنبه هایی هم شاید اصلاً در آغازگاه های تاریخ ایستاده باشیم و از جای مان چندان هم تکان نخورده باشیم، فقط گاهی که چیزهایی تکراری به نظرمان آشنا می آید گرفتار توهمِ حرکت در تاریخ و تکرارِ بعضی وقایع می شویم!
اگر کرونا اجازه بدهد نمایش «وقت خوش» در تهران و شیراز اجرا خواهد شد و گروه اجرایی تمرین این نمایش را آغاز می کنند، اما طبیعی است که در شرایط پیچیده فعلی، حمید امجد که خود کارگردانی نمایش را بر عهده خواهد داشت، تاریخ دقیقی برای اجرای نمایشش متصور نباشد.
امجد در ویدیوی کوتاه منتشرشده به مناسبت روز بزرگداشت سعدی توضیح می دهد: «وقت خوش» نمایشنامه ای است درباره سعدی، که می کوشد او را در ورای هاله های افسانه ای و تاریخی بعنوان انسانی از یک زمانه پرآشوب و هول آور، درگیر اضطراب های انسانی و در تلاش برای غلبه کردن بر بی معنایی و اضطراب و پاسخ دادن به نیاز زمانه اش تصویر کند؛ همان اندازه که نمایشنامه ای است درباره شیراز و درباره مشابهت شهر با الگوی قصه و روایت.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/02/02
18:04:10
5.0 / 5
1325
تگهای خبر: تولید , دانلود , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بازی اندروید