بازی اندروید

برگزیدگان فصل امید و خیابان تئاترایران مورد تقدیر قرار گرفتند

برگزیدگان فصل امید و خیابان تئاترایران مورد تقدیر قرار گرفتند

بازی اندروید: مراسم اهدای جوایز برگزیدگان اولین رویداد «فصل امید» و «خیابان تئاترایران» با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیران ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چند استان در بستر فضای مجازی اجرا شد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در این مراسم که با حضور برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی اولین رویداد «فصل امید – 1399» و مسابقه طرح و ایده رویداد «خیابان تئاتر ایران – 1399» در دفتر مدیران کل استانها برگزار شد، مدیرکل هنرهای نمایشی اظهار داشت: در تلاش هستیم بودجه سال جاری تئاتر نسبت به سال قبل دو برابر شود تا بتوانیم با توان بیشتری از هنرمندان این عرصه و تولیدات نمایشی حمایت نماییم.

قادر آشنا با اشاره به تلاش هنرمندان تئاتر در این روزهای سخت اظهار داشت: هنرمندان تئاتر همچون هنرمندانی هستند که علی رغم مشکلات گوناگون به جهت انتشار ویروس کرونا، هیچ گاه بی کار ننشسته اند و در این شرایط نیز آثار ارزشمندی را خلق کردند. باید قدردان این هنرمندان به ویژه هنرمندان تئاتر در استان‎ها باشیم که در این شرایط تلاش کردند تا چراغ تئاتر روشن بماند.
وی افزود: در یک سال و نیم اخیر با وجود فراگیری بیماری کرونا، شاهد برگزاری جشنواره های گوناگون حضوری، مجازی و نیمه حضوری در جای جای ایران بودیم و امسال این امید را داریم بتوانیم دو جشنواره پرمخاطب تئاتر خیابانی مریوان و جشنواره بین المللی کودک ونوجوان را با همکاری ادارات کل استانها برگزار نماییم.

آشنا درباره تعهدات اداره کل هنرهای نمایشی در قبال هنرمندان تئاتر اظهار داشت: تا حالا دو سوم تعهدات اداره کل هنرهای نمایشی درباب تفاهم نامه های استانها پرداخت شده است و امیدواریم با پی گیری استانها و ارسال مدارک لازم، باقی تعهدات نیز پرداخت گردد.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی اضافه کرد: در سال 1400 بخش عمده برنامه های اصلی و محوری اداره کل در جهت پشتیبانی از نمایشنامه نویسی است. باتوجه به رویکرد این اداره کل نیاز است، مدیران استانها نیز قسمتی از تمرکزشان را معطوف به شناسایی و معرفی نمایشنامه نویسان کنند و با فراهم کردن برگزاری کارگاه های نمایش نامه نویسی در جهت ارتقاء این شاخه از هنرهای نمایشی در سطح کشور تلاش کنند.
وی در همین رابطه اضافه کرد: امیدواریم بزودی نمایشنامه های فاخر و باارزش در این عرصه منتشر شوند و زمینه روی صحنه رفتن این آثار نیز برقرار شود. البته قبل از این در نظر داریم زمینه روی صحنه رفتن نمایشنامه های برگزیده رویداد «قلم روشن» را در تهران فراهم نماییم.

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل با یادی از زنده یاد «عظیم اسدی» هنرمند پیشکسوت این استان و تئاتر قم که در هفته پیش درگذشت، اظهار داشت: هنرمندان عرصه تئاتر در یک سال قبل با دشواری ها مختلفی روبرو بودند و جای تاسف دارد که به سبب شیوع بیماری کرونا برخی از این عزیزان را از دست دادیم. هنرمندانی که هر یک با تلاش هایشان، در جهت اعتلای هنر تئاتر در ایران قدم برداشته اند.

«فیروز فاضلی» مدیرکل ارشاد گیلان نیز در این مراسم در صحبت های کوتاهی اظهار داشت: تئاتر هنر تسکین دهنده و آرامش بخشی است و هنرمندانی که در دوران شیوع بیماری کرونا نگذاشتند چراغ تئاتر خاموش شود، تلاش هایشان ستودنی است. امیدوارم با به انتها رسیدن بیماری کرونا بتوانیم از تمام توان تئاتری کشور در عرصه ها مختلف بهره مند شویم. همدان، مریوان و لاهیجان شهرهای هستند که امروز به جهت برگزاری رویدادهای مهم تئاتری کاملاً با فرهنگ هنر نمایش عجین شده اند.

در ادامه «احمدحسین فتاحی» مدیرکل ارشاد لرستان نیز سخنران بعدی این مراسم بود که از زحمات هنرمندان تئاتر استان قدردانی کرد.

«عبید رستمی» مدیرکل ارشاد استان کردستان نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به اهمیت و جایگاه تئاتر خیابانی اظهار داشت: جای خوشی است که جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان توانسته است به جایگاه واقعی خود در کشور برسد و نقش و کارکرد اصلی خودرا ایفا کند.
وی با اشاره به کارهای صورت گرفته در استان کردستان از همه هنرمندان تئاتر که در رویداد خیابان تئاتر ایران شرکت کردند تشکر کرد و همه آنها و مدیران فرهنگ و ارشاد استانهای کشور را به جهت پیگیری موضوع تئاتر شایسته تقدیر دانست.
در ادامه «احمدرضا احسانی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اشاره به پیشینه برگزاری جشنواره بین الملی تئاتر کودک ونوجوان در همدان اظهار داشت: امیدوارم که امسال بتوانیم این رویداد مهم تئاتری را به بهترین شکل ممکن برگزار نماییم و شرایطی فراهم گردد که بتوانیم میزبان هنرمندان تئاتری و مدیران تئاتری در استان همدان باشیم.
او اضافه کرد: در یک سال قبل فعالیت مختلفی در استان داشته و جشنواره های چون جشنواره استند آپ کمدی، پاییزه تئاتر را در استان برگزار کرده ایم و نمایش مختلفی در سطح استان روی صحنه رفته اند یا بصورت مجازی بوسیله سایت آپارات اجرا شده اند.
در ادامه «فاطمه کرم پور» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر اظهار داشت: در یک سال اخیر در سطح استان قسمتی از تمرکزمان را معطوف به نمایشنامه نویسی کرده ایم و در فروردین ماه سال قبل شاهد برگزاری اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویس در استان بوشهر بودیم، در فروردین ماه سال جاری نیز فراخوان دومین دوره این جشنواره را منتشر گردید.
وی در بخش پایانی سخنانش ابراز امیدواری کرد که امسال از هنرمندان تئاتر حمایت بیشتری شود.
«ابراهیم شریفی» مدیرکل چهارمحال و بختیاری آخرین سخنران این مراسم بود که درباره حمایت ویژه از نمایشنامه نویسی اظهار داشت: با حمایت اداره کل هنرهای نمایشی کارگاه نمایشنامه نویسی در این استان در حال برگزاری است و امیدواریم شرایطی فراهم گردد که نمایشنامه های برگزیده در اختیار تمام استانها قرار گیرد تا هنرمندان بتوانند از این آثار استفاده لازم را ببرند و گروه های نمایشی بتوانند این آثار را روی صحنه ببرند.
وی همین طور حمایت شایسته از هنرمندان تئاتر استان را یکی از برنامه های مهم اداره کل چهارمحال و بختیاری دانست و ابراز امیدواری کرد امسال اعتبار دو برابری در اختیار هنرمندان تئاتر استان قرار گیرد.
«عمران خودآموز» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام و «مهدی ربانی نژاد» معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه از دیگر مدیران حاضر در این برنامه بودند که ضمن سخنان کوتاهی از هنرمندان برگیزده استان خود تقدیر کردند.

در این مراسم که با حضور «مهدی حاجیان» مدیر دبیرخانه دائمی جشنواره های هنرهای نمایشی و با مدیریت «محسن حسن زاده» مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد، برگزیدگان در هر استان جوایز خودرا از دست مدیران کل استان مربوطه دریافت می کردند و در تهران نیز دو برگزیده با حضور در دفتر مدیرکل هنرهای نمایشی جایزه خودرا دریافت نمودند.

در اولین رویداد مسابقه نمایشنامه نویسی «فصل امید – 1399» سیدحسین فدایی حسین، بهرام جلالی پور وسهراب نیک فرجاد ارزیابی نهایی آثار را برعهده داشتند که نتیجه داوری این هیئت به شرح زیر است:
نمایشنامه «عروس برفی» به نویسندگی بهنام میرزایی از همدان
نمایشنامه«تا رنگین کمان» به نویسندگی سمیرا سلیمانی فارسانی از فارسان
نمایشنامه «پدرانی که از کتابخانه به امانت گرفتم» به نویسندگی محمد عبدی¬جمالی از تهران
نمایشنامه «پیکا» یا «من پسر شما را خوردم» به نویسندگی عقیل جماعتی از خارک
نمایشنامه «پروانه های نقاشی» به نویسندگی عدالت فرزانه از اردبیل
در مسابقه طرح و ایده اولین رویداد «خیابان تئاتر ایران – 1399» نیز رحیم عبدالرحیم زاده، بهار لطافتیان و علی محمدرادمنش ارزیابی نهایی آثار را برعهده داشتند که نتیجه داوری این هیئت به شرح زیر است:
تقدیر: (بدون اولویت)
عزیز زادسر برای نگارش طرح نمایشی«یک زخم کهنه» از مریوان
مصطفی کولیوندی برای نگارش طرح نمایشی «غولسایز» از دهلران
محمد جعفری لفوت برای نگارش طرح نمایشی «دارقالی» از آستانه اشرفیه
برگزیدگان:
رتبه اول: مهدی ملکی برای نگارش طرح نمایشی «کولبرف» از تهران
رتبه دوم: رحمان هوشیاری برای نگارش طرح نمایشی «ملی پوشان» از کرمانشاه
رتبه سوم(مشترک): پژمان شاهوردی برای نگارش طرح نمایشی « پهلوانان می میرند » از بروجرد
علی زیستی برای نگارش طرح نمایشی « رزم نقالان» از کرمانشاه
منبع:

1400/02/28
23:35:55
5.0 / 5
1372
تگهای خبر: تولید , چراغ , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بازی اندروید