بازی اندروید

درخواست رئیس دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی بهزیستی از مسئول پرونده بابك خرمدین

درخواست رئیس دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی بهزیستی از مسئول پرونده بابك خرمدین

بازی اندروید: درحالی که کمتر از یک سال از کشته شدن دختر 14 ساله گیلانی به نام «رومینا» توسط پدرش می گذرد، این دفعه خبر قتل «بابک خرمدین» کارگردان سینما، توسط پدر و مادرش، بار دیگر اذهان عمومی را به خود جلب کرده است. در این راستا رئیس گروه دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از مسئولان پرونده خواست اجازه دهند با پدر و مادر بابک مصاحبه کنند تا با بررسی چند و چون ماجرا و دلیلهای آن، شاید بتوان از بروز اتفاقات و پرونده های مشابه در آینده جلوگیری کرد.


حسین اسدبیگی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به خبر قتل بابک خرمدین توسط والدینش اظهار داشت: در هفته جاری چنین خبری برای مردم ما شگفت آور و حزن انگیز بود و دل مردم را به درد آورد که چطور و با چه قساوتی پدر و مادری فرزندشان را به قتل می رسانند و عجیبتر از آن این که مثله می کنند و او را خارج از خانه، در سطل زباله انتقال می دهند و عجیبتر، خبری دیگر و آن این که آنها اعتراف کرده اند دختر و دامادشان را با همین روش کشته اند.
وی افزود: باتوجه به تلخی روزگار به جهت کرونا و مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی، چنین خبرهایی مردم را ناامیدتر و احساس غم و لطمه های اجتماعی شدت پیدا می کند و در ذهن مردم و کارشناسان لطمه های اجتماعی می نشیند و ما را نیز به فکر می اندازد که برای پیشگیری و مداخله در این موضوعات بیشتر فعالیت نماییم.
رئیس گروه دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه ممکنست درگیری، مشاجره و کتک کاری هم بین والدین و فرزندان رخ دهد، اما نه تا این حد که بخواهند دست به قتل بزنند اظهار نمود: مگر اینکه قتل، قتل غیرعمد باشد اما این مورد، جامعه را به یاد پدری انداخت که یکسال قبل با داس دخترش (رومینا) را به قتل رساند.
وی با اعلان اینکه موارد این چنینی زیاد نیستند، اما لطمه شناسی خاص خودرا دارند، اظهار داشت: به نظر این مورد اخیر که پس از قتل، فرزند را مثله کردند و اظهار کرده اند که در گذشته نیز دختر و دامادشان را هم به این صورت از بین بردند، تفاوت ماهوی با قتلی که در سال قبل رخ داده، دارد.
اسدبیگی با اشاره به این که مثله کردن یک نفر ممکنست ناشی از اختلالات روانی شدید در فردی که این کار را کرده، باشد اشاره کرد: بااینکه روانپزشک پرونده اظهار کرده که این افراد سالم اند و این سالم بودن در قوه قضائیه و پرونده های اینچنینی به مدلول این نیست که افراد از نظر روانی سالم هستند، بلکه به زبان جرم و جنایت منظور از سالم این است که جنون ندارند و حتما گرفتار اختلالات خاصی هستند.
رئیس گروه دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی معتقد است: کسی که دست به تکه تکه کردن یک جنازه، آن هم فرزند خود می زند ممکنست گرفتار «سایکوز» یا «جنون» باشد. چند سال پیش مورد دیگری بود که پسری دختربچه همسایه را در منطقه ورامین، با سوء رفتار و کودک آزاری به قتل رساند و اهتمام کرد او را در اسید حل کند؛ این ها موارد استثنایی و نادری در سالهای قبل بوده است و اینطور نیست که مادران و پدران زیادی کسی را به قتل برسانند و او را با بی رحمی شدید تکه تکه کنند.
اسدبیگی با اشاره به این که احتمال این که پدر و مادر مقتول گرفتار نوعی اختلال شدید روانی (که می تواند جنون باشد) باشند، بعنوان رئیس گروه لطمه های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: از مسئولین پرونده درخواست دارم که اجازه دهند تا با این فرد مصاحبه نماییم و چند و چون ماجرا را متوجه شویم و در پیشگیری و مداخله پرونده های اینچنینی به ما کمک کنند تا از بروز پرونده های مشابه دیگر جلوگیری شود و از کنار آن بسادگی نگذریم. مواردی را نیز در تاریخچه اورژانس اجتماعی می دانم که وقتی فردی، رفتار جزئی در مورد فرزندانش انجام داده بود و کارشناسان ما از دادگاه خواسته بودند تا بررسی بیشتر صورت گیرد، بچه ها به پدر برگردانده و سپس به قتل رسیدند؛ این مورد نادری در سال های خیلی دور است.
وی در این راستا خواست که این پرونده یا پرونده های مشابه اگر در قوه قضائیه عنوان شد، اجازه دهند تا متخصصان روانشناسی بالینی در بهزیستی و در حوزه لطمه های اجتماعی بتوانند با مجرم پرونده، مصاحبه علمی و دقیقی انجام دهند تا زوایای دیگری از پرونده را برای قوه قضاییه و قاضی مشخص کنند و از جانب دیگر کارشناسان نیز در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها از نتایج این مصاحبه ها استفاده بهینه داشته باشند.
رئیس گروه دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه در پاسخ به این پرسش که عموما چه افرادی گرفتار بیماری سایکوز می شوند؟ اظهار نمود: یکی از اختلالات روانی در دسته بندی اختلالات، اختلالات شخصیت ضداجتماعی یا سایکوپات است که افراد مبتلا، رفتارهای ضداجتماعی از قبیل سرقت، قتل، لطمه زدن به اموال و اشخاص و سوءاستفاده جنسی از دیگران می کنند، (اما نه همه آنها) و این یک طیف را شامل می شود و از کوچک ترین تخلفات از قبیل جعل اسناد تا قتل نفس را شامل می شود.
به گفته اسدبیگی، ممکنست این پدر و مادر و خصوصاً پدر گرفتار این اختلال باشد اما باز در مصاحبه دقیق تر مشخص می شود که او مبتلا به اختلال است یا خیر؟.
وی این را هم اظهار داشت که همسر (مادر بابک خرمدین) نیز ممکنست فرد وابسته و مطیع اوامر شوهرش باشد، اما باز هم جای شک دارد که چطور دست به تکه تکه کردن فرزندش زده و یا حتی اگر هم دست به این کار نزده، این اتفاق را مشاهده کرده است، برای اینکه مشاهده قتل و مثله کردن یک نفر در افراد عادی، موجب اختلال استرس بعد از ضربه می شود. افراد سالم حتی نمی توانند ببینند که یک نفر به قتل می رسد و مثله می شود.
منبع:

1400/02/31
15:04:30
5.0 / 5
1283
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید