بازی اندروید

اسامی پایگاه های فعال سنجش بینایی شهر تهران

اسامی پایگاه های فعال سنجش بینایی شهر تهران

بازی اندروید: مدیر بهزیستی شهر تهران با اعلان اینکه به سبب شیوع ویروس کرونا برنامه غربالگری بینایی در تهران تنها با دستگاه انجام می شود، پایگاه های فعال برای سنجش بینایی را اعلام نمود.


سید سعید آرام در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه تنبلی چشم یا آمبلیوپی شایع ترین علت نابینایی یک چشمی در افراد زیر ۲۰ سال و نیز دومین علت کاهش بینایی در کودکان است، اظهار داشت: شیوع آمبلیوپی یا تنبلی چشم در جهان بین ۲ تا ۵ درصد است.
وی با اشاره به این که رشد و تکامل مرکز بینایی مغز از دوران جنینی تا ۱۰ سالگی انجام می شود، اضافه کرد: هرچه درمان تنبلی چشم به عقب بیفتد احتمال درمان کامل کمتر می شود به طوریکه بین ۷ تا ۱۰ سالگی درمان تاثیری بر بینایی نخواهد داشت.
آرام افزود: تنها راه پیش گیری از تنبلی چشم تشخیص بموقع آنست، به همین جهت به والدین سفارش می شود از سن ۳ تا ۶ سالگی هر ساله جهت غربالگری بینایی به پایگاه های غربالگری بینایی مراجعه کنند.
مدیر بهزیستی شهر تهران ضمن تشریح برنامه غربالگری بینایی چشم اظهار نمود: برنامه پیش گیری از تنبلی چشم همه ساله برای کودکان سه تا ۶ ساله در سه سطح انجام می شود. در سطح اول کودکان توسط غربالگران بینایی سنجش می شوند و در صورت سالم بودن کارت سلامت دریافت خواهند کرد اما درصورت مشکوک بودن به سطح دوم یعنی اپتومتریست ها ارجاع می شوند که اگر در معاینه اپتومتریست سالم باشند کارت سلامت دریافت می کنند، اما در صورت داشتن مشکل به سطح سوم یعنی چشم پزشک ارجاع خواهند شد.
وی با اشاره به این که برنامه غربالگری بینایی با دو روش دستگاه و Eچارت انجام می شود، اظهار داشت: به علت شیوع کرونا برنامه Eچارت فعلا در تهران صورت نمی گیرد و تنها غربال با دستگاه و با رعایت پروتکلهای بهداشتی انجام می شود.
آرام در پاسخ به این پرسش که آیا طرح غربالگری به جز پایگاه ها در مهدهای کودک هم انجام می شود؟ اظهار داشت: سال های گذشته در مهدهای کودک، پیش دبستانی ها، سرای محله شهرداری ها و درمانگاهها انجام می شد اما از سال گذشته، به علت کرونا پایگاه های محدودی وجود دارد. امسال پایگاه های دائمی به ۳۰ پایگاه رسیده است.
آرام با اشاره به این که در سال ۱۳۹۹، در تهران ۱۴۳ هزار و ۴۷۱ نفر مورد غربالگری بینایی قرار گرفتند، اظهار داشت: از این تعداد ۷۹۴۳ نفر مشکوک تشخیص داده شدند و به سطح دوم یعنی اپتومتریست ها ارجاع شدند که ۴۵۶۹ نفر بصورت رایگان توسط اپتومتریست های همکار بهزیستی و ۳۰ نفر توسط چشم پزشک مورد معاینه و درمان قرار گرفتند.
بگفته مدیر بهزیستی شهر تهران، از این میان ۲۰۸۹ نفر عیوب انکساری، ۳۱۹ نفر تنبلی چشم، ۶۶ نفر استرابیسم و ۱۳ نفر تشخیص سایر بیماریهای چشم داده شدند که البته درمان های لازم برای همه موارد انجام شد.
وی همین طور با اشاره به روش های درمان آمبلیوپی یا تنبلی چشم، اشاره کرد: عینک و بستن چشم سالم و تمرینات ورزش چشم و... در نهایت جراحی از روشهای درمان است.
آرام درباره مبلغ پرداختی برای انجام غربالگری بینایی در شهر تهران اظهار داشت: هزینه غربال با دستگاه ۶۸۰۰ تومان است. افراد بی بضاعت هم اگر بی بضاعتی شان اثبات شود، هزینه ای از آنها دریافت نمی گردد. همین طور موارد بی بضاعت در سطح اول غربال خرید خدمت دریافت می کنند(یعنی پایگاه ها معاینات را بطور رایگان انجام می دهند و بهزیستی هزینه را به غربالگر پرداخت می کند) و موارد بی بضاعت در سطح دوم اپتومتریست ها کمک هزینه عینک دریافت می کنند.
به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، والدین می توانند جهت اطلاع از پایگاه های سنجش بینایی شهر تهران بر طبق منطقه محل سکونت خود با شماره های زیر تماس حاصل گیرند:


منبع:

1400/03/08
11:27:07
5.0 / 5
1005
تگهای خبر: دستگاه , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بازی اندروید