بازی اندروید

حقوق بازنشسته ها محكم می شود

حقوق بازنشسته ها محكم می شود

بازی اندروید: مقرر است جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان که طی چند سال اخیر در مورد آن اقدام شد، به زودی در قالب لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان به مجلس ارائه و تصویب شود که طی آن حداکثر فاصله حقوق بازنشسته ها با شاغلان تا حداکثر 10 درصد دائمی خواهد بود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، از مدتی پیش نوبخت - رییس سازمان برنامه و بودجه - قول هایی در ارتباط با ارائه لایحه ای به مجلس برای قانون شدن متناسب سازی حقوق بازنشستگان داده بود و در تازه ترین اعلام خود از نهایی شدن لایحه مربوطه در دولت و ارائه آن به مجلس در ایام آینده آگاهی داده است.
ماجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان به ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه بر می گردد که تاکید دارد دولت مکلف است بررسی های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد.
بر این اساس، طی بودجه های سنواتی در چند سال اخیر اقداماتی در این رابطه صورت گرفت و با پیش بینی منابع طی هر سال جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و البته تامین اجتماعی در دستور کار قرار گرفت.
این روند از اختتام سال ۱۳۹۸ پررنگ تر و در سال قبل قرار بر همسازی حقوق بازنشسته ها تا ۹۰ درصد میانگین حقوق شاغلان همتراز شد و سازمان برنامه و بودجه وعده داد که آنرا از نیمه دوم سال اجرائی کند و به همین دلیل با موافقت هایی که در دولت صورت گرفت همسان سازی در دستور کار قرار گرفت؛ بطوریکه برمبنای مصوبه هیات دولت صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح مکلف شدند علاوه بر امتیازات شغلی از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه گذاری های خود و همین طور منابعی که در بودجه پیش بینی شده نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش خود با ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلین هم طبق مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت از نیمه دوم سال اقدام نمایند.

اما امسال جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان به این نحو مطرح بود که دولت آنرا با ارائه لایحه ای به مجلس به قانون تبدیل کند، بر این اساس سازمان برنامه و بودجه با تشکیل کارگروهی پیش نویس لایحه را آماده و مدتی پیش به دولت ارائه کرد و الان رییس سازمان برنامه و بودجه می گوید که لایحه مربوطه در دولت نهایی شده و احیانا در ایام آینده به مجلس ارائه خواهد شد.
دلیل این اقدام این است که آنچه برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان پیش بینی شده به قانون تبدیل و جریانی با ثبات بوده و در دستور کار دولت ها قرار گیرد تا فاصله حداکثر ۱۰ درصدی بین حقوق بازنشستگان و شاغلان رعایت شده و به یک قانون دائمی تبدیل گردد.
این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ که جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان بطور جدی تری پیش رفته، تا حالا متوسط حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش ۱۲۰ درصدی به حدود ۷.۲ میلیون تومان و متوسط حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با رشد ۱۳۸ درصدی به پنج میلیون تومان رسیده است.
در رابطه با حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال قبل با وجود تخصیص منابع برخی موانع وجود داشت و به روال بازنشستگان لشگری و کشوری پیش نرفته بود اما آنچه مسئولان می گویند بیان کننده تخصیص منابع برای پیگیری جریان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی امسال است.
منبع:

1400/04/10
22:46:30
5.0 / 5
1242
تگهای خبر: سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بازی اندروید