بازی اندروید

تاثیر سوانح و حوادث روی روان

تاثیر سوانح و حوادث روی روان

بازی اندروید: مدیرکل امور روانشناختی و مشاوره سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه مطابق آمار مندرج در منابع علمی 50 تا 90 درصد افراد در طول عمر مسائل حاد تنش زا را تجربه می کنند، اظهار داشت: بر طبق آمارهای جهانی فقط هشت درصد آنها به اختلال بعد از سانحه مبتلا می شوند.


بهزاد وحیدنیا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاثیر سوانح و حوادث طبیعی و انسان ساخت بر روی روان افراد اظهار داشت: در خیلی از حوادث و سوانح رانندگی که با آن مواجه هستیم، نباید از نقش وضعیت روان راننده در حین رانندگی غافل شد.
وی با اشاره به این که سلامت روانی رانندگان موضوع مهمی است که باید به آنها توجه بیشتری شود، به حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران و سرباز معلمان طی هفته گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: سوانح و حوادثی که رخ می دهد، اثرات متفاوتی در افراد متفاوت بر جای می گذارند. بنظر می رسد که ۵۰ تا ۹۰ درصد افراد در طول زندگی مسائل تنش زا را تجربه می کنند اما بر طبق آمارهای جهانی فقط هشت درصد آنها به اختلال بعد از سانحه مبتلا می شوند.
وحیدنیا با اشاره به این که اختلال استرس حاد و اختلال استرس بعد از سانحه عمده ترین و با اهمیت ترین اختلالاتی هستند که افراد و خانواده های آنها و شاهدین حادثه بعد از مواجهه با حوادث با آن روبرو می شوند، اشاره کرد: لازم است در بحث بحرانها و بلایا حمایت های روانی و اجتماعی در دستور کار باشد و نیز یک تا سه ماه بعد از آن مورد ارزیابی قرار گیرند و در صورت نیاز برای آنها مداخلات روانشناسی پیش بینی شود. بنظر می رسد همراه با استرس و اضطراب، افسردگی نیز از سایر اختلالاتی است که امکان دارد افراد در پس از حوادث با آن مواجه شوند. همین طور اختلال اضطرابی مانند حملات پانیک یا وحشت زدگی از آن دسته از اختلالاتی است که امکان دارد پس از مواجهه با حادثه ناراحت کننده و غیرمنتظره تلخ این اتفاق برای افراد رخ دهد.
وحیدنیا در ادامه اختلال استرس حاد را یکی دیگر از اختلالاتی عنوان نمود که ممکنست افراد پس از تجربه سوانح گرفتار آن شوند و در این زمینه اظهار داشت: اغلب تا یک ماه بعد از حادثه، افرادی که فشارهای روانی بالا را تجربه کرده اند، توان تطبیق با تغییر را نداشته اند و یا حمایت های عاطفی یا اجتماعی مناسبی را دریافت نکرده اند ممکنست با اختلال استرس حاد مواجه شوند. در هر صورت بنظر می رسد که مداخلات روانشناختی در بحران ها و بلایای طبیعی و انسان ساخت یکی از وجوهی است که هم دولت ها باید به آن بپردازند و هم مردم نسبت به آن حساس شوند.
وی معتقد می باشد که هرچقدر افراد از نزدیک شاهد اتفاقات باشند یا ارتباط عاطفی عمیق تری با افرادی که در حادثه حضور داشته اند، برقرار نمایند، بیشتر احتمال دارد تا هیجانات منفی و فشارهای روانی حادتری را تجربه کنند.
مدیرکل امور مشاوره و روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در ادامه برنامه های سازمان بهزیستی در ارائه خدمات روانشناختی را تشریح نمود و اضافه کرد: سازمان بهزیستی علاوه بر برنامه های مدون حائز اهمیت در سلامت روانی و بهزیستی عمومی جامعه؛ تیم های مداخلات روانی و اجتماعی را در بلایای طبیعی و انسان ساخت در کنار خود دارد که بعنوان تیم های "محب" شناخته می شوند و در صورتیکه افرادی گرفتار حادثه شوند یا تجربه تلخی از شرایط غیرمنتظره و ناگوار داشته باشند تیم های محب متشکل از روانشناس و مددکار، فعال و در محل مستقر می شوند.
وحیدنیا تصریح کرد: تیم های محب در ابتدا با مردم ارتباط موثری برقرار می کنند و امدادهای اولیه روانشناختی را به افراد درگیر ارائه می کنند. همین طور در مواقعی که فرد شرایط حادتری دارد، بحث غربالگری مطرح می شود و باید مداخلات ویژه ای برای آنها صورت گیرد و این امکان وجود دارد که پس از غربالگری به مداخلات تخصصی نیاز باشد و همه این موارد جزو آن دسته خدماتی است که باید دولت ها آنرا در اختیار مردم قرار دهند.
وحیدنیا همین طور اعلام نمود: خط مشاوره روانشناختی تلفنی ۱۴۸۰ سازمان بهزیستی نیز در سراسر کشور بصورت فعال از ساعت ۸ بامداد تا ۱۲ شب آماده پاسخگویی است که مردم هزینه ای را به لحاظ تخصصی نمی پردازند و می توانند با مشاوران تماس گیرند.1400/04/11
15:34:32
5.0 / 5
1416
تگهای خبر: خدمات , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بازی اندروید