بازی اندروید

سقف وام اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد ۲ برابر شد

سقف وام اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد ۲ برابر شد

به گزارش بازی اندروید سرپرست معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اعلان اینکه برنامه کمیته امداد برای ایجاد اشتغال تا آخر سال جاری ایجاد 300 هزار شغل است، اظهار داشت: 47 درصد از اشتغال به وجود آمده سهم زنان و عمدتاً زنان سرپرست خانوار بوده است.


علی اکبر خادمی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در هفت ماهه اول سالجاری، ۹۴ هزار و ۴۹۳ شغل توسط کمیته امداد برای مددجویان بوجود آمده است، اظهار نمود: برنامه کمیته امداد تا آخر سال ایجاد ۳۰۰ هزار شغل است.

وی افزود: البته معمولاً در ۶ ماهه اول سال فرآیند تأمین اعتبارات از بانکها انجام می شود و در ۶ ماه دوم با قدرت بیشتری پرداخت تسهیلات و اشتغال زایی آغاز می شود. این اشتغال های بوجود آمده در همه حوزه هاست، اما عمده مشاغل، مشاغل خرد و خانگی هستند که با سرمایه اولیه ای توسط فرد و به صورت مستقل ایجاد می شود.
سرپرست معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اضافه کرد: طرح های اشتغال مددجویان، تحت نظارت و مشاوره شغلی همکاران اشتغال امداد قرار گرفته و تلاش می نماییم از ظرفیت راهبری کارآفرینان حرفه ای استفاده کنیم؛ البته نظارت و مشاوره شغلی کار روتین کمیته امداد است؛ حدود ۲۰۰۰ پرسنل اشتغال در کل کشور وجود دارد که در زمینه راهنمایی، مشاوره، تأمین مالی و نظارت به مددجویان کمک می کنند. چند سالی است که کار راهبری شغلی را هم آغاز کردیم؛ به این مفهوم که هرکدام از مددجویان با کمک کارآفرین تخصصی همان حوزه بتوانند شغل موردنظر خویش را به صورت مستقل اجرا کنند تا خیال ما از جهت تأمین مواد اولیه، تأمین تجهیزات و فروش محصولات راحت باشد.
خادمی با اشاره به اینکه سال قبل ۳۸ درصد اشتغال کل کشور توسط کمیته امداد به وجود آمد، اظهار نمود: از مجموع ۵۲۱ هزار شغل ایجاد شده، بالغ بر ۱۹۷ هزار و ۴۹ شغل توسط کمیته امداد بوجود آمد که حدود ۳۸ درصد اشتغال کل کشور است.
وی ضمن اشاره به سهم زنان و مردان به تفکیک در اشتغال های ایجاد شده، اظهار نمود: در سال ۱۳۹۹، ۴۲ درصد و در ۶ ماهه اول سالجاری ۴۷ درصد از اشتغال بوجود آمده سهم زنان و عموما زنان سرپرست خانوار بوده است.
سرپرست معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در ادامه درمورد بودجه سال ۱۴۰۰ هم اظهار نمود: کل بودجه حوزه اشتغال ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده است که مقرر شده ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی و حدود هزار میلیارد تومان توسط کمیته امداد تأمین می شود.
وی ضمن اشاره به این که در هفت ماهه اول حدود ۲۷۷۰ میلیاردتومان از بودجه (حدود ۲۵ درصد) پرداخت شده است، اظهار داشت: برپایه قانون بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی بانکها را مکلف می کند که سالانه مبالغ تعیین شده در بودجه را بعنوان وام اشتغال به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بپردازند.
خادمی خاطرنشان کرد: سال قبل میزان اعتبارات بانکی ۴۹۰۰ میلیارد تومان بود که بانکها موظف بودند از سپرده های مردمی قرض الحسنه ای که مردم در بانکها قرار می دهند، وام قرض الحسنه برای اشتغال مددجویان به کمیته امداد اختصاص دهند.
سرپرست معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد درمورد میزان وامی که مددجویان برای ایجاد اشتغال دریافت می کنند هم اظهار نمود: برپایه توجیه فنی طرح های مددجویی، شرایط جغرافیایی و میزان هزینه کسب و کار مبلغ وام تعیین می شود البته سقف وام اشتغال ۵۰ میلیون تومان بود که این رقم امسال به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درمورد بودجه سال ۱۴۰۱ هم اظهار داشت: درخواست کمیته امداد برای بودجه سال آینده برای ایجاد ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار شغل، ۲۰ هزار میلیارد تومان است.

خادمی درمورد فرآیند افراد پشت نوبتی برای دریافت وام، توضیح داد: سالانه حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار نفر مستعد اشتغال از جانب حوزه مددکاری شناسایی و به این معاونت معرفی می گردند و همکاران اشتغال این افراد را بررسی می کنند؛ بعضی از این افراد اساسا امکان ایجاد اشتغال را ندارند که به حوزه حمایتی بازمی گردند، اما برخی از آنها برپایه مشاوره شغلی به بنگاه های بیرونی برای استخدام اعزام می شوند. بخشی از آنهایی هم که توانمند هستند و می توانند کسب و کار راه اندازی کنند، از راه کلان پروژه هدایت شغلی به آنها وام پرداخت می شود و کسب و کار خویش را راه اندازی می کنند. افرادی هم که نیازمند حمایت بیشتر هستند از راه کلان پروژه شغلی کار خویش را پیش می برند. برخی از آنها هم امکان دارد شرایط اشتغال را نداشته باشند و نیازمند آموزش باشند که برخی از آنها مشاوره شغلی دریافت می کنند.

منبع:

1400/08/08
08:36:45
5.0 / 5
1223
تگهای خبر: آموزش , محصولات , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بازی اندروید